Proč břemenové elektro magnety se trhají na jiné hodnotě než permanentní?

Dobrý den,

V návaznosti na váš článek o certifikaci břemenových magnetů bych rád věděl, proč u elektromagnetů musí vyjít otrhová zkouška na minimální úrovni dvojnásobku hodnoty manipulačního magnetu? Zatímco u permanentních a elektropermanentních je tato hodnota na úrovni trojnásobku udávané nosnosti magnetu.

Jiří N.

Dobrý den,

Děkuji za zajímavý dotaz týkající se certifikace břemenových magnetů. Ve směrnici ČSN EN 13 155 je podrobně popsáno, jakým způsobem se veškeré břemenové magnety se zkušebním břemenem testují na trhací stolici. A právě tato norma definuje, že veškeré elektromagnety se musí odtrhávat minimálně na dvojnásobku udávané nosnosti samotného magnetu. U permanentních a elektropermanentních typů se jedná, jak správně píšete, o trojnásobek nosnosti samotného magnetu.

Důvodem proč u elektromagnetů je tato hodnota pouze na dvojnásobku, je dle mého „hloubka“ magnetického pole a následné „překonávání“ vzduchové mezery mezi magnetem a břemenem. To znamená, že siločáry magnetického pole elektromagnetu jsou dostatečně hluboké (na rozdíl od permanentních a elektropermanentních magnetů), takže z důvodu bezpečnosti stačí, pokud odtrhová zkouška dosáhne úrovně dvojnásobku nosnosti magnetu.

Přeji bezpečnou manipulaci vašich břemen pomocí magnetů.

Tomáš Zmrzlík