Elektro břemenový magnet vs eletropermanentní. Jaké má výhody?

Dobrý den,

Pročetl jsem si články o manipulačních magnetech. Píšete, že permanentní břemenový magnet a elektropermanentní magnet mají nosnost trojnásobku své hodnoty. Elektromagnet pouze dvojnásobek. K čemu jsou tedy elektromagnety dobré? Jsou silnější? Zajímalo by mě, zda mají nějakou výhodu.

Petr Imrich

Dobrý den Petře,

Děkuji za Váš dotaz. Vidím, že články čtete pozorně. Norma ČSN 13155 udává, že elektro břemenové magnety musí mít nosnost na minimální úrovní dvojnásobku své hodnoty. Důvodem je, že elektromagnety oproti jiným typům magnetů mají hluboké magnetické pole, a jejich magnetické siločáry lépe překonávají vzduchovou mezeru. To znamená, že elektromagnety jsou pro manipulaci bezpečnější a „stačí“ jim pouze bezpečnostní koeficient dva. Teď neberu v potaz nutnost záložního zdroje energie. Elektromagnetické manipulační magnety mají své nesporné výhody.

Jednou z hlavních je hluboké magnetické pole oproti elektropermanentním magnetům. To znamená, že pomocí uvedených zvedacích elektromagnetů lze manipulovat více svazků feromagnetického materiálu najednou.

Další výhodou je možnost regulace magnetické síly. Tuto funkci lze využít pro tzv. listování. Břemenový elektromagnet přitáhne více plechů najednou, Například pokud budete potřebovat manipulovat pět plechů najednou, tak snížíte magnetickou sílu , spodní plechy odpadnou. Jakmile magnety budou držet požadovaných pět plechů, tak upínací sílu zvýšíte na maximum a budete moci bezpečně manipulovat uvedená břemena na konkrétní místo.

Elektromagnetický systém se velmi často používá pro šrotové magnety. U tohoto typu magnetu je velmi žádoucí, aby magnetické pole bylo co nejhlubší a bylo možno zmanipulovat co největší množství šrotu. Manipulovaný šrot obvykle připomíná střapec vinné révy.

Snad se mi podařilo vysvětlit hlavní výhody manipulačních elektromagnetů.

S pozdravem

Tomáš Zmrzlík