Jak magneticky separovat kovové částice z biomasy?

Dobrý den,

V mé DP se zabývám implementací magnetického separátoru do procesu předúpravy štěpky tak, aby nedošlo k poškození kotle.

Jedná o magnetický separátor pro první velkou elektrárnu na biomasu (štěpku) s kogenerační jednotkou. Elektrický výkon generátoru elektrárny je 5,5 MW, maximální tepelný výkon je 10 MW. Tento separátor by měl spíše preventivní účel, přesto by měl vyseparovat kovové materiály o objemu větším než matice M8x10. Největší problém vidím v různorodosti materiálu (tvar i vlhkost) a také v 20 cm vrstvě, která je na vibračním dopravníku při vstupu.

V příloze Vám zasílám několik fotek místa, kde probíhá separace velkých kusů.

Děkuji za Váš názor.

Pondělíček

Elektrárna na štěpku

Dobrý den pane Pondělíčku,

děkuji za zaslání fotek a dotazu. Dle fotek co jste mi zaslal, se jedná o relativně běžnou aplikaci, kde se separátory používají. Píšete, že kovový materiál bude různorodý. Uvažoval bych v rovině, že by se použily dva magnetické separátory, které by byly umístěny za sebou.

První silnější, který by separoval největší kovové části, a za ním by byl druhý Bubnový magnetický separátor, který by zachytával drobnější částice. První separátor by mohl být elektromagnetický. Tyto separátory mají hlubší magnetické pole než permanentní. Díky tomuto hlubšímu poli by zachytil i větší kovové materiály, které popisujete.

Magnetické separátory pro takovéto větší investiční celky se vyrábí zakázkově – dle konkrétní separace. Takže finální řešení projektu bych si stejně nechal zpracovat výrobcem magnetického separátoru.

S pozdravem

Tomáš Zmrzlík

Elektrárna na biomasu 2
Elektrárna na biomasu 3

Autorem fotek je pan Pondělíček