Jak ochránit ocelové výkovky před zmagnetováním?

Dobrý den,

prosím o informaci, jakým způsobem ochránit ocelové výkovky před zmagnetováním během transportu k odběrateli. Zákazník požaduje zbytkový magnetismus maximálně v úrovni + / – 2 gaussy.

Výkovky dále slouží pro výrobu ozubení.  Výkovky po tepelném zpracování břemenovými permanentními magnety nemanipulujeme. Zjistili jsme, že výkovky zbytkový magnetismus získají už při obrábění Dále je tu problém s měřením zbytkového magnetismu. Nejhorší je vždy situace na hranách výkovků. Snad tam dochází k zahušťování magnetických siločar. Posledním problémem je transport Plzeň – Anglie – při měření zbytkového magnetismu na korbě náklaďáku se úroveň pohybuje kolem 5 gaussů.

Děkuji V.L

Dobrý den,

před samotným transportem by šlo veškeré výkovky zkusit odmagnetovat v tunelovém odmagnetovači. Ovšem obávám se, že po Vás zákazník chce skoro nemožné. Samotné magnetické pole země je tuším 0.5 gaussu na jeden cm2 A to může být hodnota kolem 2 gaussů, které jste naměřili. Myslím, že žádný dodavatel vašemu zákazníkovi tyto hodnoty jen tak nesplní. Švýcarská firma Mauer Magnetics vyrábí odmagnetovač se speciální komorou, v které odkloňuje magnetické pole země. Díky tomu se při demagnetizaci dostávají na velmi nízké hodnoty v gaussech. Mají v rámci demagnetizace jako referenci i NASA.

Bohužel při přepravě budou výkovky opět vystaveny magnetickému poli země a hodnota zbytkového magnetismu opět vzroste. Omlouvám se, ale asi Vám více nedokážu s vaším problémem pomoci. Zkuste se přímo obrátit na Mauer Magnetic. Jsou v rámci demagnetizace jedni z nejlepších odborníků na světě. Ovšem tomu také odpovídá cena jejich výrobků. Pokud se Vám uvedený problém podaří vyřešit, budu rád, když mi o tom napíšete.

Děkuji moc

S pozdravem

Tomáš Zmrzlík