Jak odmagnetovat pilový kotouč?

Dobrý den,

dokážete poradit jak se zbavit magnetismu? Co si tak pročítám web, tak píšete o upínání na magnetech. Ale třeba mi poradíte. Mám pomaloběžnou pilu na kov. Nově ze zahraničí nakupuju kotouče a některé jsou pravděpodobně zmagnetované. Na jednom místě mi při řezání v zubech kotouče zůstávají špony. Jakým způsobem se dá tento magnetismus odstranit? Existuje nějaké jednoduché a levné řešení?

Díky moc

Libor Jadrníček

Dobrý den pane Jadrníčku,

děkuji za zaslání vašeho dotazu. Odmagnetování a zbytkovému magnetismu se v budoucnu budeme ještě obsáhle věnovat. Proto sledujte pravidelně náš web. Pilové kotouče jsou pravděpodobně obráběny na magnetických upínačích. Po dokončení obrábění mohou být nedostatečně odmagnetovány, a proto zde zůstává zbytkový magnetismus. Zbytkový magnetismus často bývá u nástrojových legovaných materiálů, z kterých se vyrábí například pily na kov.

Magnetismu se zbavíte užitím stolního nebo ručního odmagnetovače. Odmagnetovače jsou obecně založeny na působení střídavého magnetického pole. Pilový kotouč přesunete několikrát pomalu z leva doprava a naopak. Tímto způsobem se jednoduše zbavíte zbytkového magnetismu. Uvedené řešení je levné, bez problému se dostanete do částky kolem 10 000,- Kč.

Tomáš Zmrzlík