Může magnet ztratit své magnetické schopnosti?

Dobrý den,

drobné pokovované magnety, pravděpodobně neodymové používám při stavbě dopravních modelů. Rád bych se zeptal, zda může magnet v průběhu let slábnout, až nakonec přestane úplně magnetovat.

Děkuji předem za zprávu.

Svítil

Dobrý den pane Svítile,

Děkuji za Váš zajímavý dotaz. Obecně se dá říci, že neodymové magnety jsou dlouhodobě schopny si udržet své magnetické schopnosti. Ovšem za určitých okolností se může stát, že magnet může postupně přicházet o svůj magnetismus a slábnout.

A těmi okolnostmi jsou:

  • Dlouhodobé vystavení neodymových magnetů teplotám nad 80 oC. Při těchto teplotách dochází k poškozování krystalické mřížky a magnet slábne. Obecně se dá říci, že pokud bychom chtěli magnet připravit o jeho schopnost magnetismu, tak bychom jej měli hodit do ohně.
  • Střet magnetu s jiným magnetickým polem. Čím má magnet větší koercivní sílu, tím lépe dokáže odolávat demagnetizaci pomocí vnějšího magnetického pole. A má menší tendenci slábnout.

Závěrem lze říci, že pokud vaše magnety nebudou vystavovány vysokým teplotám a jinému silnému magnetickému poli, tak budou magnetovat roky.

S pozdravem

Tomáš Zmrzlík