Může mít magnetismus negativní vliv na člověka?

Dobrý den,

na Vánoce můj syn dostal magnetickou hračku Neocube. Jedná se o velmi silné magnetické kuličky, z kterých lze postavit nejrůznější tvary. Mám dvě otázky. Může být magnetismus nebezpečný pro člověka? A zda magnety mohou nějak negativně ovlivnit elektropřístroje v domácnosti. Jsou nějaká pravidla jak zacházet s magnety?

Děkuji moc za odpověď.

Jitka Horáková

Dobrý den paní Horáková,

Děkuji za Váš dotaz. Předpokládám, že nějaká upozornění, jak zacházet s Neocube a čeho se vyvarovat, bylo součástí balení hračky. V mediích jsem zaznamenal jeden případ, kdy dvouleté dítě spolklo několik kuliček z této hry. Tyto silné kuličky v trávicím traktu se vzájemně přitáhly, sevřely tkáně a dítě muselo být operováno.

Jinak mi ovšem není znám žádný škodlivý vliv magnetů na člověka. Jisté prameny uvádí možnost vyvolání alergie na styk s magnety. Tato alergická reakce může být vyvolána užitím některých přídavných složek při samotné výrobě magnetů. Naopak jiné zdroje uvádí, že magnetismus může pozitivně ovlivňovat zdraví. Viz nejrůznější magnetické náramky. Pro bližší informace ohledně vlivu magnetismu na člověka prosím kontaktujte svého lékaře.

Vzhledem k tomu, že silné magnetické pole dokáže trvale znehodnotit záznamy na magnetických nosičích, jako jsou audio kazety či kreditní karty, tak se nedoporučuje zacházení s magnety lidem, kteří mají kardiostimulátor. Magnetismus může ovlivňit i práci tohoto přístroje. Protože pravidel a zásad jak zacházet s magnety je celá řada, tak v průběhu příštího týdne připravím speciální článek, který se bude těmto pravidlům věnovat. Proto prosím bedlivě ;sledujte Magneticportal.cz

Přeji pěkný víkend.

Tomáš Zmrzlík