Může pouzdro s magnetem zmagnetovat telefon?

Dobrý den,

zajímalo by mne, zda je možné, aby magnetické pouzdro na telefon zmagnetizovalo sluchátko. Mám smartphone inew V3 – originál magnetický obal se mi ušpinil, tak jsem zakoupila nový v jiné barvě. Nedávno jsem si všimla, že málo slyším hovory a nelze zesílit sluchátko. Manžela napadlo, jestli nemůže být zmagnetizované, zvuk je čistý, ale tichý. Nové pouzdro jsem sundala a porovnávali jsme ho s původním – magnet je tam určitě silnější (nové pouzdro drží na ledničce, staré nikoli). Je pravda, že i při zavírání pouzdra telefon reagoval jinak, než u původního. Lze nějak sluchátko odmagnetizovat bez poškození telefonu?

Pazourková

Dobrý den paní Pazourková,

myslím si, že spíše nedošlo ke zmagnetování mikrofonu telefonu. Váš dotaz jsem ještě konzultoval s kolegou Mgr. Miroslavem Kovaříkem, který je odborník na danou problematiku.

V současnosti se používá v mobilech tzv. elektretový mikrofon, což je typ kondenzátorového mikrofonu. Kondenzátorový mikrofon funguje tak, že zvukové kmity rozechvívají membránu, která je jednou z elektrod kondenzátoru, připojeného do elektrického obvodu. V rytmu změny polohy membrány se mění kapacita kondenzátoru. Je to něco podobného, jako když máme proměnlivý odpor a jezdcem měníme výsledný odpor.

Tato změna se převádí na elektrický signál tak, že je vlastní mikrofonní vložka napájena z velmi měkkého zdroje polarizačního napětí a napětí na ní je snímáno předzesilovačem s velkou vstupní impedancí (= fázový posun elektrického proudu a napěti), nebo je kapacita vložky použita jako součást vysokofrekvenčního oscilátoru, rozlaďovaného změnou kapacity, a v následujících obvodech je dopraven nízkofrekvenční signál. Kondenzátorové mikrofony obou provedení vyžadují napájení.

Elektretový mikrofon je typem kondenzátorového mikrofonu, u něhož je elektrické pole, nutné pro funkci a je vytvářeno nevodivou hmotou, která je neustále elektricky nabitá. Při pohybu membrány se opět mění kapacita kondenzátoru a tím i napětí mezi deskami. Změny napětí jsou zpracovávány předzesilovačem s vysokou vstupní impedancí, který je z tohoto důvodu součástí mikrofonu.

Tedy za normálního stavu by permanentní neodymový magnet v pouzdru neměl ovlivnit mikrofon. Jediná moznost je ta, že by nějakým způsobem ovlivnil ten zesilovač, ale to už se dostáváme do roviny teorie.

S pozdravem

Tomáš Zmrzlík a Miroslav Kovařík

Část textu odpovědi byla převzata z Wikipedie