Poničení povlaku neodymových magnetů

Dobrý den,

V jednom nejmenovaném e-shopu jsem si koupil několik drobných neodymových magnetů, které využívám jako součást přípravku v modelařině. Po nějaké době práce s magnety se jejich povrch začal loupat. Ještě než je budu oficiálně reklamovat, rád bych se zeptal někoho nezávislého (Vás), zda se jedná o běžný jev či nikoliv.

Děkuji předem za případné vysvětlení.

M.H.

Dobrý den,

omlouvám se za drobné zpoždění s odpovědí na Váš dotaz. Bohužel netuším, na co přesně magnety používáte. Předpokládám, že čas od času musí dojít k nárazu magnetů do nějakého tvrdého povrchu, popřípadě se dva magnety srazí vzájemně. Tyto nárazy mohou poničit „stříbrný“ povrch magnetu, takže může docházet k vámi zmiňovanému loupání povrchu magnetu. V případě opravdu velkých nárazů může dojít až k odštípnutí celé části magnetu.

Magnety se vyrábí tlakovým lisováním práškové směsi, která se skládá z neodymu, železa a boru. Vyrobené magnety mají velkou tendenci korodovat, proto se finální tvary povlakují pomocí zinku, niklu popřípadě speciální pryskyřicí.

Ve vašem případě se začal loupat samotný povlak magnetu, které byl pravděpodobně způsoben nárazy. Takže se obávám, že eshop, od kterého jste magnety koupil, to posoudí jako neoprávněnou reklamaci.

Přeji hodně úspěchů v modelařině.

Tomáš Zmrzlík