Proč magnetická tyč po zahřátí nemagnetuje?

Dobrý večer pane Zmrzlík,

Mám velký kotel na tuhá paliva. V něm často topím dřevěnými paletami. Po jejich spálení vytahuji z popela hřebíky z palet pomocí magnetické tyče. Postupným používáním jsem si všiml, že tyč už nemá takovou magnetickou sílu jako dříve. Nyní už tyč skoro vůbec nemagnetuje. Můžete mi poradit, co se s magnetickou tyčí stalo? Bude se dát znovu magneticky nabit a kdo tuto službu poskytuje?

Děkuji předem za radu.

Lukáš Kománek

Dobrý den pane Kománku,

Děkuji za důvěru a zaslání dotazu. Jakýkoliv magnet, který je vystaven dlouhodobě tepelnému žáru ztrácí své magnetické vlastnosti. Silné neodymové magnety přichází o magnetismus po zahřátí nad 80 C. Feritové permanentní magnety jsou teplotně odolnější. U nich je hraniční teplota 160 C.  Aby tyč ztratila své magnetické schopnosti je třeba, aby byla vystavena žáru dlouhodobě. Pokud tyč vložíte do kotle na velmi krátkou dobu, posbíráte hřebíky z palet a rychle ji vytáhnete i s hřebíky zpět a necháte ji vychladnout, tak by se nic stát nemělo. Uvedená doba je příliš krátká na to, aby došlo prostoupení tak velkého žáru, až k samotným magnetům uvnitř tyče.

Ve vašem případě se domnívám, že tyč jste v kotli nechal příliš dlouhou dobu, magnety uvnitř tyče se zahřály nad výše uvedené teploty a přestaly magnetovat. Magnetickou tyč bohužel již nepůjde znovu nabít. Magnety uvnitř tyče díky vysoké teplotě změnily svou strukturu a přestaly být magnetické.

S pozdravem

Tomáš Zmrzlík