Škodlivost elektromagnetického pole u magnetického pásku

Dobrý den,

Uvažuji koupit otci dárek – magnetický pásek na ruku (např. na držení hřebíků při práci). Má srdeční arytmii – mohlo by mu to uškodit?

J.Kurková

Dobrý den paní Kurková,

předpokládám, že magnetický pásek bude obsahovat spíše slabší permanentní magnety. Jinak by se vašemu otci ruka s magnetickém páskem neustále sepínala s feromagnetickými předměty z nejbližšího okolí. Což by bylo při práci hodně nekomfortní.

Elektromagnetické pole vyzařují nejrůznější přístroje a předměty okolo nás, včetně samotného člověka. Například počítače, mobilní telefony, televize apod. Uvedená elektromagnetická pole z těchto přístrojů jsou slabá. Dá se říci, že jsme celý život neustále obklopeni elektromagnetickým polem.

Zatím žádný výzkum nepotvrdil, že by tato slabá elektromagnetická pole škodila lidskému zdraví. Jen pro vaši představu maximální limit u mobilních telefonů pro elektromagnetická pole jsou 2 watty. A sám dospělý člověk také vyzařuje elektromagnetické pole. U člověka dosahuje až hodnoty 100 wattů.

Pásek bude generovat relativně malé elektromagnetické pole, které by nemělo negativně ovlivňovat zdraví člověka. Pokud by Váš pan otec měl kardiostimulátor, tak by spíše magnety mohli negativně ovlivnit chod tohoto posilovače srdce. Obecně výrobci magnetických nástrojů (např. zvedací či šrotové elektromagnety) zakazují jejich obsluhu lidem s kardiostimulátory. Ovšem tyto elektromagnety generují násobně větší magnetické pole, než je z magnetického pásku s permanentními magnety.

S pozdravem

Tomáš Zmrzlík